۱۳۹۸ جمعه ۲۹ شهريور
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1398/02/23 بررسي راهكارهاي حمايت از اقشار آسيب‌پذير جامعه در دومين جلسه اتاق هم‌انديشي
بررسي راهكارهاي حمايت از اقشار آسيب‌پذير جامعه در دومين جلسه اتاق هم‌انديشي

دومين جلسه اتاق هم‌انديشي سازمان در سال 1398 به رياست دكتر اكبري رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان و با حضور صاحب نظران دانشگاهي و بخش خصوصي بعدازظهر روز يكشنبه 22 ارديبهشت در محل سازمان برگزار شد. در اين جلسه بر برنامه تثبيت اقتصادي تأكيد گرديد و سپس ابعاد «نظام چند لايه حمايتي انعطاف‌پذير» تشريح شد. در اين نظام شش لايه حمايتي در نظر گرفته شده است كه عبارتند از: اول سهميه‌بندي كالاهاي اساسي با استفاده از تكنولوژي كارت‌هاي هوشمند و تعيين سهميه‌هاي متفاوت براي اقشار متفاوت. دوم تامين كالاهاي ضروري به صورت غير سهميه‌بندي مانند دارو، نان و خدمات آموزشي و بهداشتي. سوم تجهيز و گسترده كردن لايه كمك‌هاي نقدي به اقشار متفاوت با مبالغ متفاوت. چهارم حمايت از اشتغال در واحدهاي كوچك و آسيب‌پذير از طريق به عهده گرفتن بخشي از مسئوليت‌هاي قانوني اين شركت‌ها توسط دولت (مانند حق بيمه پرداختي كارفرما). پنجم حمايت از تهيه و تأمين مسكن ارزان براي اقشار ضعيف (اصلاح فرآيند تأمين مسكن مهر) و در نهايت حمايت از خيريه‌ها به عنوان نهادهاي مردمي.

در اين جلسه با توجه به اينكه فرايند خلق پول و سود پرداختي به سپرده‌هاي بانكي يكي از عوامل شكاف طبقاتي معرفي گرديد، پيشنهاد شد FATF ملي ايجاد و از طريق اخذ ماليات، بخشي از رانت ايجاد شده اخذ و منابع مالي استقرار نظام حمايتي از اين طريق تامين گردد. همچنين به منظور حمايت از كشاورزان به عنوان يك قشر آسيب‌پذير، اصلاح قيمت‌هاي نسبي خريدهاي تضميني پيشنهاد شد تا به اين طريق انگيزه‌هاي توليد در بين اين قشر تقويت گردد. در بلند مدت نيز پيشنهاد شد كه ساختارهاي معيوب حاكميتي به نحوي اصلاح گردد كه سهم دولت از اقتصاد كاهش يابد و فرايند غلط افزايش مخارج دولتي، خود را باز توليد نكند.

در نهايت جمع‌بندي جلسه به اين صورت انجام گرفت كه در ابتدا دولت سياست‌هاي كاهش هزينه (هزينه‌هاي غير ضروري) را دنبال كند سپس سياست‌هاي مديريت تقاضا و نظام چند لايه حمايتي انعطاف‌پذير اجرا گردد. در ادامه طرف عرضه اقتصادي خصوصاً با اولويت كارگاه‌هاي كوچك تقويت گردد. سيستم خريدهاي تضميني اصلاح شده و فرآيند شتابان خلق پول به منظور جلوگيري از ازدياد شكاف طبقاتي و تورم با اخذ ماليات، كاهش نرخ بهره و ايجاد شفافيت كنترل گردد. 

تعداد بازدید: 28
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اصفهان   ميباشد.
Powered by DorsaPortal