۱۳۹۸ جمعه ۲۹ شهريور
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1398/02/24 برگزاري نشست تبيين راهبردهاي اقتصاد مقاومتي استان
برگزاري نشست تبيين راهبردهاي اقتصاد مقاومتي استان

نشست تبيين راهبردهاي اقتصاد مقاومتي استان روز چهار‌شنبه 25 ارديبهشت با حضور آقاي برمكي رئيس امور اقتصاد مقاومتي و شوراي اقتصاد سازمان برنامه و بودجه كشور و هيأت همراه و به رياست آقاي دكتر اكبري رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان در سالن اجتماعات سازمان برگزار ‌شد.

در ابتداي اين نشست كه با حضور معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار و رؤسا و نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي مختلف استان تشكيل شد، دكتر اكبري رئيس سازمان پس از گراميداشت مقدم ميهماناني كه از استان‌هاي تهران، چهارمحال و بختياري و خوزستان در جلسه حضور داشتند، هدف از برگزاري نشست را تبادل نظر در خصوص راهبردهاي اقتصاد مقاومتي در سال 1398 ، بررسي گزارش‌هاي مرتبط با اقتصاد مقاومتي در سطح استان اصفهان و همچنين بازديد از طرح‌هاي موفق اقتصاد مقاومتي استان اعلام نمودند.

سپس آقاي احمديه مدير كل صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گزارشي در خصوص عملكرد صنعت استان شامل تعداد مجوزهاي صادر شده، سرمايه گذاري و اشتغال ايجاد شده و همچنين اطلاعات در خصوص وضعيت معادن و بازرگاني استان ارائه كرد.

در ادامه نشست، آقاي نيرومند مدير كل كار، تعاون و رفاه اجتماعي استان ضمن تشريح وضعيت اشتغال و نرخ بيكاري در استان اصفهان، در خصوص طرح‌هاي اشتغال روستايي و عشايري، اعتبارات تبصره 18، طرح كارورزي و مشاغل خانگي موضوعاتي را مطرح نمود. همچنين وي در خصوص قانون حمايت از ايجاد و توسعه اشتغال روستايي و عشايري با استفاده از منابع صندوق توسعه ملي ، ضمن بررسي عملكرد كارگروه اشتغال استان اظهار داشت: سهميه بندي بخش‌هاي اقتصادي ابلاغ شده و همچنين رسته‌هاي اولويت‌دار در تخصيص منابع در اين طرح در استان رعايت نشده است كه از ديد ايشان، تقاضاي حداكثري در بخش كشاورزي به سبب وجود زيرساخت‌هاي كشاورزي در مناطق روستايي و عشايري استان و همچنين عدم مطابقت رسته هاي ابلاغ شده با نيازمندي‌ها و توانمندي‌هاي موجود در استان از مهمترين دلايل آن بوده است. وي ضمن انتقاد از عملكرد نهادهاي حمايتي در خصوص قانون مذكور، پيشنهاد كرد اعتبارات اختصاص يافته به اين دستگاه ها در اختيار اداره كل كار، تعاون و رفاه اجتماعي استان قرار بگيرد تا به طرح هاي مانده در صف تقاضاي تسهيلات تعلق يابد. همچنين ايشان از فضاي رقابتي پيش آمده ميان دستگاه‌هاي اجرايي استان هاي كشور در جهت دستيابي به رتبه برتر در زمينه اعطاي تسهيلات اين قانون انتقاد كردند و رقابت پيش آمده را باعث كاهش كيفيت و كارايي تسهيلات عنوان نمود. علاوه بر آن، در خصوص طرح كارورزي نيز عدم اعتماد كارفرمايان را از جمله مهمترين عوامل عدم استقبال از اين طرح دانست.

سپس دكتر قاسمي مدير مركز آموزش و پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري سازمان به عنوان مسئول دبيرخانه اقتصاد مقاومتي استان، مشكلات و ابهامات در راهبري ستاد اقتصاد مقاومتي استان و راهكارهايي در خصوص بهبود عملكرد اقتصاد مقاومتي در سطح استان را تشريح نمود.

در ادامه اين نشست، دكتر برمكي رئيس امور اقتصاد مقاومتي و شوراي اقتصاد سازمان برنامه و بودجه كشور ضمن تشكر از كليه حاضرين در جلسه و ارائه دهندگان گزارشات، به بررسي جايگاه استان‌هاي اصفهان، چهارمحال و بختياري و خوزستان در مقايسه با ساير استان‌هاي كشور در خصوص عملكرد اقتصاد مقاومتي پرداخت و ضمن مروري بر شرايط اشتغال در كشور و استان اصفهان، سياست‌ها و راهبردهاي اقتصاد مقاومتي كشور در سال 1398 را بيان نمود.

پس از آن، دكتر پريزادي رئيس گروه امور اقتصاد مقاومتي و شوراي اقتصاد سازمان برنامه و بودجه كشور به ارائه گزارش در خصوص طرح‌هاي موفق در استا‌ن‌هاي مختلف كشور در زمينه اقتصاد مقاومتي پرداخت و جزئيات مربوط به هر يك از طرح‌ها را ارائه نمود.

در ادامه جلسه، دكتر شجاعي معاون سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان چهارمحال و بختياري به بيان نظرات و پيشنهادهايي در خصوص اقتصاد مقاومتي پرداخت. وي تفكيك پروژه‌هاي استان به پروژه هاي اقتصاد مقاومتي و ساير پروژه ها، ايجاد ساز و كارهاي موازي تحت عنوان اقتصاد مقاومتي و همچنين تعدد سامانه هاي مرتبط با عملكرد پروژه‌ها و عدم يكپارچگي آنها را از نقاط ضعف در خصوص عملكرد اقتصاد مقاومتي در سطح استان‌ها عنوان نمود. همچنين خانم عليپوركارشناس سازمان مديريت و برنامه ريزي خوزستان نيز ضمن اشاره به نواقص سامانه نيپا، راهكارهايي در خصوص بهبود عملكرد اين سامانه ارائه نمود.

آقاي دكتر قاضي عسگر معاون امور اقتصادي استاندار اصفهان نيز ضمن اشاره به تصميمات غيركارشناسي، اين اقدامات را علت ايجاد تلاطم در شرايط اقتصادي كشور دانست و بر لزوم توجه به آمار و استفاده از اطلاعات دقيق، كاهش تعداد سامانه‌هاي مرتبط با پروژه هاي اقتصادي استان، اصلاح نظام اداري و كاهش روال‌هاي كاري جهت پيشبرد اقتصاد مقاومتي در سطح استان تأكيد كرد. در خاتمه آقاي دكتر اكبري رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان به جمعبندي مباحث ارائه شده در اين نشست پرداخت.

تعداد بازدید: 29
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اصفهان   ميباشد.
Powered by DorsaPortal