۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1398/07/06 استان اصفهان، پيشرو در اجراي طرح هاي توسعه اقتصادي
استان اصفهان، پيشرو در اجراي طرح هاي توسعه اقتصادي

اولين جلسه كارگروه اقتصادي، اشتغال و سرمايه‌گذاري استان اصفهان به رياست دكتر رضايي استاندار، و با حضور دكتر اميد معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم نهاد رياست جمهوري و معاونان ايشان، جمعي از مديران دستگاه هاي اجرايي و تعدادي از فرمانداران شهرستان هاي استان راس ساعت 10:30 صبح روز چهارشنبه مورخ 1398/7/3 در محل استانداري برگزار شد.

در ابتداي جلسه دكتر رضايي استاندار اصفهان ضمن عرض خيرمقدم خدمت دكتر اميد و همكاران ايشان، استان اصفهان را در خصوص دو مفهوم «توسعه روستايي» و «مناطق محروم» واجد شرايط ويژه دانسته و بر استفاده بهينه از فرصت هاي ايجاد شده در اين زمينه‌ها تاكيد نمودند. در ادامه دكتر اكبري رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان با اشاره به تاكيدات قانون برنامه ششم توسعه در زمينه توسعه روستايي، استان اصفهان را پيشروترين استان كشور در زمينه تدوين اسناد توسعه اقتصادي و اشتغال كشور معرفي نموده و بر هماهنگي صرف منابع و اختصاص تسهيلات با ظرفيت‌هاي شناسايي شده روستاها تأكيد نمودند. ايشان افزودند استان اصفهان بايد براي بيش از 500 روستا سند توسعه اقتصادي و اشتغال تهيه كند كه در سه سال اول برنامه ششم با استفاده از توان گروه‌هاي علمي دانشگاه اصفهان، جهاد دانشگاهي و دانشگاه صنعتي اصفهان بيش از سهميه پيش‌بيني شده طرح تهيه شده و مابقي آن در دست تهيه است و اميدواريم براي اكثر روستاي بالاي بيست خانوار استان سند تهيه شود. همچنين ورود به مرحله اقدامات تسهيل‌گري و اجرايي نمودن راهبردها و طرح هاي اسناد تهيه شده را از مجموعه اقدامات مديريت استان معرفي نمودند.

سپس آقاي صفاري پور مشاور سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان ضمن ارائه ساختار جديد شوراهاي برنامه ريزي و توسعه استان‌ها به شرح وظايف كارگروه اقتصادي پرداخته و گروه هاي كاري پيشنهادي ذيل كارگروه اقتصادي، اشتغال و سرمايه‌گذاري را مطرح نمودند كه به تصويب كارگروه رسيد.

در ادامه، گزارش عملكرد اعتبارات قانون حمايت از توسعه و ايجاد اشتغال پايدار استان در مناطق روستايي و تسهيلات اشتغال روستايي بانك سينا توسط مديران كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي، جهادكشاورزي، صنعت، معدن و تجارت، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري ارائه شد. سپس آقايان محمدي بخشدار فريدونشهر، متين پور مديركل كميته امداد، دكتر قاضي عسگر معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري و مهندس غلامي معاون هماهنگي امور عمراني استانداري نظرات و پيشنهادات خود را در اين زمينه ارائه نمودند.

تشريح نمونه اسناد تهيه شده و گزارش اقدامات تسهيل‌گري در زمينه توسعه و اشتغال روستايي توسط اعضاي هيأت علمي جهاددانشگاهي دانشگاه اصفهان دستور بعدي جلسه بود.

سپس مهندس معراجي معاونت امور زيربنايي و برنامه‌ريزي توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري با اشاره به جايگاه اصفهان در زيرساخت‌هاي عمراني روستايي بر توجه به ايجاد مشاغل مكمل جهت كمك به معيشت روستاييان تاكيد نمودند. آقاي مهندس رزمجو معاونت سرمايه گذاري و اشتغال توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري نيز با اشاره به لزوم آسيب‌شناسي اعطاي تسهيلات روستايي بر نظارت مستمر بر طرح‌ها تاكيد نموده و با اعلام شناور شدن سهم تسهيلات به اقدامات صورت گرفته در زمينه اصلاح قانون اشتغال روستايي پرداختند.

در پايان آقاي دكتر اميد معاون سرمايه‌گذاري و اشتغال توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري با برشمردن اقدامات صورت گرفته در حوزه عمران روستايي طي 40 سال بعد از انقلاب به توجه ويژه دولت يازدهم و دوازدهم به اين حوزه اشاره كرده و افزودند: تجربه نشان داده در روستاهايي كه اقدامات برنامه‌ريزي شده اقتصادي صورت پذيرفته با مهاجرت معكوس از شهر به روستا مواجه شده‌ايم و عدم توجه به روستاها مواردي همچون حاشيه نشيني شهرها را به همراه داشته است. هزينه شدن عمده تسهيلات و منابع اقتصادي روستايي در قالب طرح‌هاي توسعه روستايي در سال آينده و اصلاح قانون با همكاري دولت و مجلس از ديگر نكات مطرح شده توسط ايشان بود. وي با تأكيد بر توانمندي استان اصفهان، بر رفع مشكلات بين دستگاهي در استان تاكيد نمود.

 

تعداد بازدید: 231
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اصفهان   ميباشد.
Powered by DorsaPortal