۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ مرداد
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1398/08/06 رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان: پيوند بين برنامه‌ريزي و توليد آمار وجود ندارد
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان: پيوند بين برنامه‌ريزي و توليد آمار وجود ندارد

دكتر اكبري در همايش روز ملي آمار و برنامه‌ريزي كه روز شنبه 4 آبان ماه در سالن اجتماعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان گيلان برگزار شد، با اشاره به نقش آمار در نظام برنامه‌ريزي، اظهار داشت: متأسفانه در حوزه آمايش و برنامه‌ريزي منطقه‌اي عملكرد جزيره‌اي داريم.

وي ضعف آمايش و حساب منطقه‌اي را در لايه‌هاي پايين برنامه‌ريزي دانست، نه سطوح كلان و افزود: برنامه‌ريزي در سطوح ملي، منطقه‌اي، استاني و شهرستاني صورت مي‌گيرد و در لايه‌هاي پايين برنامه‌ريزي، با كمبود شديد اطلاعات و آمار مواجه هستيم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان به تبيين چالش‌هاي آماري در برنامه‌ريزي منطقه‌اي و آمايش سرزمين پرداخت و عنوان كرد: در برنامه‌هاي ملي آمار به دليل رويكرد كلاننگر تاكنون نيازهاي آماري نظام برنامه‌ريزي منطقه‌اي كه بتواند آمارهاي مورد نياز سطوح پايين جغرافيايي را به صورت به هنگام و متوالي توليد كند، وجود نداشته است.

دكتر اكبري با اشاره به فقدان نظام جامع آماري و بانك اطلاعات منطقه‌اي اظهار داشت: پيوند بين برنامه‌ريزي و توليد آمار وجود ندارد و بانك‌هاي اطلاعات موجود در كشور به هم متصل نيستند.

وي روش‌شناسي، منابع داده‌اي و دوره تناوب و به هنگامي را سه مؤلفه ظرفيت آماري دانست و گفت: آمارگيري سلامت، سرشماري جمعيت، سرشماري كشاورزي و پوشش نظام ثبتي آمارهاي حياتي ازجمله نيازهاي آماري حوزه اقتصاد كلان است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان با بيان اينكه سرشماري عمومي نفوس و مسكن و سرشماري كشاورزي تنها منبع آماري براي آمارهاي سطوح كوچك جغرافيايي تا پايين‌ترين لايه است، متذكر شد: زمان‌بر و هزينه‌بر بودن سرشماري‌ها، آمارهاي ثبتي را الزام آور مي‌كند. امروزه داده‌هاي مكان‌مند نشده معنا ندارد و لذا بايد سامانه اطلاعات آماري مكاني شهري را شروع كنيم.

دكتر اكبري با اشاره به تغييرات لحظه‌اي آمارها در دنياي امروز، گفت: 50 سال پيش طي پنج سال داده‌ها با تغييرات جزئي مواجه بود، اما اكنون بايد داده‌ها را هم‌زمان با تغييرات ثبت كنيم لذا آمارهاي ثبتي آمارهايي هستند كه از پردازش داده‌هاي ثبتي حاصل مي‌شوند.

وي قابليت ارائه آمار و اطلاعات صحيح و دقيق در كوتاه‌ترين زمان، دسترسي به آمار و اطلاعات به هنگام، مستمر بودن توليد آمار و هزينه پايين و صرفه‌جويي در منابع را ازجمله مزيت‌هاي آمارهاي ثبتي دانست و اظهار كرد: نظام آمارهاي ثبتي در كشور به‌واسطه فقدان رويكرد برنامه‌ريزي، عدم طراحي سامانه‌هاي ثبت داده‌ها در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها، عدم اتصال پايگاه‌هاي اطلاعاتي به يكديگر و فقدان زيرساخت‌هاي لازم همچون پوشش ناقص كد پستي ناتوان از ارائه آمارهاي مورد نياز نظام برنامه‌ريزي در استان و مناطق كوچك است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اصفهان در خاتمه سخنان خويش، 19 استان كشور داراي كلان‌شهر را نيازمند سامانه يكپارچه‌سازي اطلاعات آماري زمانمند و زمينمند دانست.

تعداد بازدید: 151
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اصفهان   ميباشد.
Powered by DorsaPortal