۱۴۰۰ سه شنبه ۲۸ دي
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
1400/10/08 نشست خبری «تبیین سیاست‌ها و راهبردهای لایحه بودجه 1401» برگزار شد
نشست خبری «تبیین سیاست‌ها و راهبردهای لایحه بودجه 1401» برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان، دکتر محمدرضا قاسمی سرپرست سازمان روز چهارشنبه 8 دیماه در جمع خبرنگاران و در یک نشست خبری با موضوع «تبیین سیاست‌ها و راهبردهای لایحه بودجه 1401» که در محل سالن جلسات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان برگزار شد با بیان اینکه بودجه سال 1401 انقباضی است، اظهار داشت: کسری بودجه دولت در سال جاری، 460 هزار میلیارد تومان برآورد شده که بر اساس تراز عملیاتی کسری بودجه در سال آینده به حدود 300 هزار میلیارد تومان رسیده و دولت کسری بودجه را به شدت کاهش داده است. وی با بیان اینکه اگر دولت بخواهد کسری بودجه را به یک‌باره حذف کند موجب فشار به مردم می‌شود، تاکید کرد: نمی‌توان یک شبه و یک ساله کسری بودجه را جبران و حذف کرد و اقدام انجام شده در قالب لایحه اولین گام مؤثر در این زمینه و در جهت مهار تورم محسوب می‌شود.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان با اشاره به افزایش سن بازنشستگی در لایحه بودجه 1401، گفت: بر اساس این لایحه سن بازنشستگی از سال آینده از 30 به 32 سال افزایش پیدا خواهد کرد وی افزود: نسبت استاندارد شاغل به بازنشسته در سایر کشورها حدود 7 است یعنی به ازای هر 6 تا 7 نفر شاغل، یک بازنشسته وجود دارد در حالی‌که این نسبت در کشور به حدود 2.5 نفر رسیده و شرایط سختی بوجود آورده است به این دلیل برای تقویت پشتوانه این صندوق‌ها و بالارفتن توان مالی آنها، 2 سال به سن بازنشستگی در لایحه اضافه شد. وی ادامه داد: در این صورت ورودی بازنشسته‌ها به بازار کار نیز کاهش یافته و فرصت‌های شغلی بیشتری برای جوانان جویای کار فراهم می‌شود.

دکتر قاسمی با بیان اینکه دولت سیزدهم به راحتی می‌تواند جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد، خاطرنشان کرد: افزایش مالیات‌ها در بودجه سال آینده از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس و خانه‌های گران‌قیمت خواهد بود و این موضوع، فشار بر مردم وارد نخواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های بین‌المللی برای سال آینده و با در نظر گرفته شدن انجام برخی الزامات، نرخ رشد اقتصادی ایران می‌تواند به هشت درصد برسد که این رشد برای استان اصفهان 7.4 درصد پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به سهم استان اصفهان از وصول درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده، گفت: این استان در لایحه بودجه 1401 باید حدود 32 هزار میلیارد تومان مالیات وصول کند که بخشی از افزایش مالیات در سال آینده از محل مالیات بر ارزش افزوده به‌صورت ثقلی وصول می‌شود. دکتر قاسمی با بیان اینکه برخی بر این باورند که اصفهان مالیات بیشتری به خزانه واریز می‌کند، اضافه کرد: بر اساس برآوردها، سال آینده باید 32 هزار میلیارد تومان مالیات در استان وصول شود درحالیکه محاسبه هزینه‌های استان 34 هزار میلیارد تومان است و دولت 2 هزار میلیارد تومان بیشتر از درآمد استان، برای اصفهان هزینه می‌کند.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان با بیان اینکه با حذف ارز چهار هزار و 200 تومانی از چرخه اقتصادی کشور، بسیاری از فسادها و رانت‌های ارزی از بین خواهد رفت، تصریح کرد: از حدود 400 قلم کالای مصرفی موجود در سبد مصرفی خانوار، حدود 15 قلم کالا از جمله مرغ مشمول این ارز می‌شود. دکتر قاسمی ادامه داد: در این مدت برآورد شد که نرخ رشد این 15 قلم با وجود دریافت ارز یارانه‌ای نه تنها کاهش نیافته بلکه نسبت به سایر کالاها شاهد رشد بیشتری هم بوده است. وی افزود: تفاوت قیمت ارز یارانه‌ای و بازار در جیب دلالان و سودجویان قرار می‌گرفت و درواقع سرنوشت میلیاردها تومان از این تفاوتِ قیمت مشخص نیست.

وی ایجاد صندوق پیشرفت و عدالت پیش‌بینی شده را از مزایای لایحه بودجه دانسته و اضافه کرد: درآمدهای استان ناشی از بهره‌های مالکانه، مالیات بر درآمد و درآمد ناشی از فروش اموال دولتی به علاوه اعتبارات دولتی اختصاص یافته به صندوق که نزدیک 2 هزار میلیارد تومان است، در کنار آورده خود استان به صندوق واریز شده و جهت پشتیبانی طرح‌های توسعه‌ای در استان مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در صورتی که صندوق پیشرفت و عدالت تصویب شود سال آینده برای نمونه می‌توانیم بخشی از نرخ سود تسهیلات بانکی بخش صنعت و تولید را پرداخت کنیم.

دکتر قاسمی در پایان 3 مورد از مزیت‌ها و سیاست‌های مؤثر اتخاذ شده در بودجه را چنین جمعبندی کرد: ضد تورمی بودن بودجه که انقباضی بسته شده و منجر به کاهش کسری بودجه خواهد شد، افزایش اختیارات استان‌ها که منجر به عدم خروج مالیات‌های دریافتی اضافی از تولیدکنندگان به خارج از استان می‌شود و پیش‌بینی رشد 8 درصدی اقتصاد که قابل تحقق خواهد بود.

 

تعداد بازدید: 162
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان   میباشد.
Powered by DorsaPortal