۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۹ بهمن
ENGLISH
سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان
سوالات متداول

ارزيابي توسعه و رصد آمايش سرزمين
سوال: آيا استان اصفهان داراي مطالعات آمايش و ساير طرح هاي توسعه است؟
جواب: استان اصفهان در اولين تجربه مطالعات آمايش سرزمين طي سالهاي 1380 تا 1389 اقدام به انجام مطالعات آمايش نمود كه بخش‌هايي از نتايج مطالعات نيز منتشر گرديد. پس از آن در سال 1390 انجام «مطالعات آمايش سرزمين با رويكرد برنامه راهبردي» به منظور تهيه اسناد راهبردي توسعه استان در دستور كار استان قرار گرفت و اين مطالعات در سال‌ 1393 پس از تصويب شوراي برنامه ريزي و توسعه استان منتشر شد. علاوه بر آن، همزمان با تدوين و تصويب قانون برنامه ششم، «سند راهبردي برنامه ششم توسعه استان» در سه مجلد تدوين گرديده و انتشار يافته است. در ذيل اين اسناد فرادست، مطالعه «اسناد توسعه شهرستان‌هاي استان» در 24 جلد مجزا تهيه و در سال 1396 منتشر شده است.
سوال: مطالعات آمايش استان اصفهان در چه زمينه هايي صورت پذيرفته است؟
جواب: با توجه به فراگير بودن آمايش سرزمين، مطالعات استان در 21 بخش مجزا صورت پذيرفته كه براي هر بخش گزارش جامع و كاملي تهيه شده است. حوزه‌هاي 21 گانه مطالعات آمايش استان اصفهان شامل: ارتباطات و فناوري اطلاعات؛ ارزيابي توان محيطي سرزمين؛ اقتصاد دانش بنيان؛ اقتصاد كلان؛ اموزش عالي؛ آموزش؛ انرژي؛ آب؛ بازرگاني؛ بهداشت و درمان؛ تربيت بدني؛ حمل و نقل؛ سكونتگاه شهري؛ نظام سكونتگاه روستايي؛ سكونتگاه عشايري؛ صنايع دستي؛ صنعت و معدن؛ فرهنگي و اجتماعي؛ كشاورزي؛ گردشگري و ميراث فرهنگي؛ محيط زيست و منابع طبيعي مي‌شود. لازم به ذكر است در يك مجلد خلاصه مطالعات و راهبردهاي كلي سند آمايش استان با عنوان «آمايش و سند راهبري استان اصفهان: تلفيق شناخت وضعيت موجود» جمع‌بندي و تدوين شده است.
سوال: نحوه دسترسي به اسناد مطالعات آمايش استان براي محققان و پژوهشگران چگونه است؟
جواب: كليه اسناد مطالعات آمايش استان، اسناد توسعه شهرستان‌هاي استان و ديگر اسناد توسعه اي در پرتال اطلاع‌رساني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان قرار داده شده است. علاقه مندان با مراجعه به بخش «برنامه ريزي و آمايش سرزمين» مي توانند از نسخه pdf اين مطالعات استفاده نمايند.
سوال: نحوه رصد آمايش سرزمين در سطح استان اصفهان چگونه است؟
جواب: با توجه به اينكه مرجع تعيين كاربري و اجازه استقرار در سطح استان، شوراي برنامه ريزي و توسعه استان است و دبيرخانه اين شورا در سازمان مديريت و برنامه ريزي قرار دارد لذا كليه درخواست‌هاي استقرار در سطح استان كه به تأييد كارگروه‌هاي تخصصي رسيده است قبل از طرح در جلسه شورا از نظر مطابقت با مطالعات آمايش و توان سرزمين بررسي مي‌گردند. 

تاریخ به روز رسانی: 1398/03/27
تعداد بازدید: 5255
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان   میباشد.
Powered by DorsaPortal