۱۴۰۰ سه شنبه ۶ مهر
ENGLISH
معاونت توسعه و مديريت سرمايه انساني معاونت توسعه و مديريت سرمايه انساني
1399/08/15 سامانه مدیریت خدمات دولت به آدرس mardom.ir
سامانه مدیریت خدمات دولت به آدرس mardom.ir

سامانه مدیریت خدمات دولت

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور از جزئیات سامانه مدیریت خدمات دولت خبر داد.

مهندس شراره بخت‌جو گفت: طراحی و راه‌اندازی «سامانه مدیریت خدمات دولت» به استناد نقشه راه دولت الکترونیک سال 1393 و همچنین مصوبه شورای‌عالی اداری در اسفندماه 1395، تکلیفی برای سازمان اداری و استخدامی کشور بود که خوشبختانه توانستیم آن را به مرحله پیاده‌سازی برسانیم.

وی ادامه داد: سامانه مدیریت خدمات دولت که یک درگاه واحد برای اطلاع‌رسانی خدمات محسوب می‌شود، شامل چهار زیرسامانه تحت عناوین «سامانه مدیریت خدمات دولت؛ ویژه دستگاه‌های اجرایی»، «سامانه ملی خدمات دولت؛ ویژه مردم»، «سامانه پیگیری خدمت؛ ویژه مردم» و «سامانه راهبری میز خدمت؛ ویژه دستگاه‌های اجرایی» می‌شود.

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه با اشاره به دستگاه‌های ارائه‌دهنده خدمت در این سامانه، اظهار داشت: در این سامانه، 161 دستگاه اجرایی اعم از دستگاه دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی از جمله بانک‌ها، شهرداری‌ها، استان‌داری‌ها و ... و 2578 کاربر که نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در این سامانه هستند، به ارائه 5785 خدمت می‌پردازند.

مهندس بخت‌جو با اشاره به اینکه این سامانه در نمایشگاه الکامپ (نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک) سال گذشته رونمایی شد، بیان داشت: سال گذشته بخش «سامانه مدیریت خدمات دولت؛ ویژه دستگاه‌های اجرایی» رونمایی شد اما در حال حاضر زیرسامانه‌های متنوعی در آن ایجاد شده است تا سامانه را به سمت خدمت‌رسانی به مردم نیز پیش ببریم. با وجود عناوین استاندارد و شناسنامه خدمات در «سامانه مدیریت خدمات دولت؛ ویژه دستگاه‌های اجرایی»، اطلاعات به‌روز و قابل اتکایی برای دستگاه‌های اجرایی در راستای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ در حوزه دولت الکترونیک تأمین می­شود؛ همچنین کمک بزرگی به شناسایی موازی‌کاری‌ها می‌کند چون خدمات تکراری میان دستگاه‌ها شناسایی می‌شوند.

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور در اشاره به دستاوردهای زیرسامانه «سامانه ملی خدمات دولت؛ ویژه مردم»، در خدمت‌رسانی به شهروندان تصریح کرد: این سامانه امکان دسترسی آسان و سریع به خدمات دستگاه‌های اجرایی، و اطلاعات متمرکز و به‌روز درخصوص این خدمات را به شهروندان ارائه می‌کند.

وی افزود: درواقع، این سامانه، سامانه متمرکزی است که مردم برای دریافت خدمت مورد نظرشان می‌تواننند به آن مراجعه کنند و جزئیات اطلاعات درخصوص مدارک لازم برای دریافت خدمات، شرایط دریافت خدمات، هزینه‌های هر خدمت و همچنین قوانین و مقرراتی که به موجب آن یک خدمت ارائه می‌شود را جست‌وجو و بهره‌برداری کنند.

مهندس بخت‌جو خاطرنشان کرد: این سامانه، مردم را درخصوص شیوه ارائه خدمات راهنمایی می‌کند؛ مثلاً اگر خدمت الکترونیکی باشد، لینک دریافت خدمت هم وجود دارد و افراد با کلیک روی لینک، به سامانه دستگاه اجرایی ارائه‌دهنده خدمت هدایت می‌شوند و اگر خدمت به صورت غیرالکترونیکی باشد، اطلاع‌رسانی درخصوص خدمت و بخشی از شناسنامه آن در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد.

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان این‌که این سامانه قابلیت پیگیری خدمت را دارد، گفت: در زیرسامانه «پیگیری خدمت؛ ویژه مردم»، امکان پیگیری وضعیت خدمت درخواستی و نظرسنجی درخصوص آن برای مردم وجود دارد که در حال حاضر در مرحله پایلوت در تعدادی از دستگاه‌های اجرایی و سه استان است.

وی ادامه داد: در مرحله دریافت خدمت پیامکی حاوی کد پیگیری برای خدمت‌گیرنده ارسال می‌شود که وی می‌تواند روند ارائه خدمت را از طریق زیرسامانه «پیگیری خدمت؛ ویژه مردم»، مشاهده کند. همچنین این کد پیگیری هم‌زمان به سازمان اداری و استخدامی کشور نیز ارسال می‌شود و این سازمان نیز از این طریق در جریان کیفیت ارائه خدمات قرار می‌گیرد.

مهندس بخت‌جو با بیان اینکه در مرحله دریافت خدمت نیز پیامکی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور حاوی نظرسنجی میزان رضایت خدمت‌گیرنده از دستگاه اجرایی مورد نظر ارسال می­شود، تا این سازمان با توجه به دید فرابخشی‌ و اِشرافی که به کلیه خدمات دارد، به کمک نظرسنجی و مشارکت مردمی بتواند دستگاه‌های اجرایی را در بهبود ارائه خدمات راهبری و هدایت نماید.

وی افزود: در پیامک نظرسنجی از خدمت‌گیرندگان می‌خواهیم میزان رضایت خود از خدمت دریافتی را با ارسال عدد 1 تا 5 اعلام کنند؛ همچنین اگر شهروندی تمایل به ارائه بازخود بیشتری داشته باشد، در پایان پیامک مذکور لینکی وجود دارد که با کلیک روی آن به نظرسنجی مشروح‌تری هدایت می‌شود که پاسخ آن به صورت بله/خیر است که مشارکت خدمت‌گیرندگان در این نظرسنجی، به سازمان اداری و استخدامی کشور برای تحلیل عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ارائه خدمات کمک شایانی می کند تا با آسیب‌شناسی و اعلام وضعیت به دستگاه‌های مورد نظر، نحوه ارائه خدمات به مرور اصلاح شوند.

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه توضیحات خود به زیرسامانه «راهبری میز خدمت؛ ویژه دستگاه‌های اجرایی» اشاره کرد و گفت: به استناد ماده (17) مصوبه حقوق شهروندی و همچنین دستورالعمل میز خدمت حضوری و الکترونیکی که در آذرماه 96 ابلاغ شد، سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف به راهبری میز خدمت شد و همچنین کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند میز خدمت حضوری خود را مستقر و میز خدمت الکترونیکی خود را نیز راه‌اندازی کنند.

مهندس بخت‌جو افزود: تا قبل از راه‌اندازی این زیرسامانه، مکاتبات زیادی بین دستگاه‌های اجرایی و سازمان اداری و استخدامی کشور برای تکمیل و ارزیابی فرم های میزخدمت صورت می‌گرفت که باعث می‌شد روند ارزیابی به کندی صورت بگیرد اما خوشبختانه با استقرار زیرسامانه «راهبری میز خدمت؛ ویژه دستگاه‌های اجرایی»، کلیه مراحل ارزیابی میزخدمت حضوری و الکترونیکی دستگاه‌ها در سامانه امکان­پذیر است و شبکه‌ای از ارزیابان میزخدمت در کشور خواهیم داشت.

وی ادامه داد: این زیرسامانه در 30 دستگاه ستادی و در واحدهای استانی قزوین، هرمزگان و خوزستان به صورت پایلوت در مرحله اجرا است و امیدواریم به‌زودی در کل کشور فراگیر شود.

رئیس امور توسعه دولت الکترونیک سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا به تسریع پیاده­سازی این منجر شد، گفت: ابلاغیه‌های رئیس محترم سازمان اداری و استخدامی کشور به دستگاه‌های اجرایی درخصوص ارائه خدماتشان به صورت الکترونیکی با توجه به شرایط ویژه کشور در زمان شیوع ویروس، باعث شد دستگاه‌ها شناسنامه‌های خدمات خود را سریع‌‎تر در این سامانه تکمیل کنند.

 مهندس بخت‌جو در ادامه تصریح کرد: عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این سامانه به صورت مستمر رصد شده و در ارزیابی عملکرد سالانه آنان تأثیر بسزایی دارد.

وی در پایان با اشاره به دستگاه‌هایی که همکاری قابل قبولی را با سامانه مدیریت خدمات دولت داشته‌اند، دو دستگاه سازمان ثبت احوال کشور و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را جزء دستگاه‌هایی که مشارکت خوبی در ارائه اطلاعات و خدمات در این سامانه داشته‌اند برشمرد و از همکاری سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی استان قزوین در این خصوص قدردانی کرد

تعداد بازدید: 1025
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان   میباشد.
Powered by DorsaPortal